Energeticky účinné topení pomocí mědi

Někdy stavitelé upadnou do rozpaků, když se musí rozhodovat pro topný systém. Panelové vytápění, radiátory nebo kamna, či mají zvolit průtokové ohřívání nebo sálavé vytápění? V dnešní době se nabízí moderní řešení na ekonomické využití topiva v kotlech, pomocí regulačních zařízení a izolace se dnes dají vytvořit účinné vytápěcí systémy, přičemž rozměry zařízení jsou čím dál menší.

Nejdůležitější je pocit komfortu

Stěnové a podlahové vytápění: panelové systémy se dají napojit na topný systém více způsoby. Vedle pocitu komfortu nabízí i výhody fungování při nízké teplotě jak z hlediska protékající vody, tak z hlediska povrchu. Podle typu budovy, stačí povrchová teplota mezi 25°C a 28°C i při nejchladnějších vnějších teplotách. V případě, že celá plocha stěny a podlahy slouží k topení, cirkulující voda se nemusí ohřát na běžnou teplotu 65°C. Voda o teplotě 40°C bohatě stačí k dosažení vytoužené povrchové teploty. Právě proto, tyto systémy mohou výborně využívat po celý rok i energii získanou ze slunečních kolektorů nebo tepelných čerpadel!

Nízká spotřeba energie

Panelové vytápění je ideálním partnerem pro systémy s tepelnými čerpadly: každý potřebný stupeň získává z přebytečné energie, a v nižších teplotních rozhraních je nejekonomičtější. Správná volba vhodných trubek je neméně důležitá z hlediska snížení nákladů a vyhnutí se plýtvání energií. Vnitřní povrch měděné trubky je velice hladký, proto zabezpečuje pro cirkulující vodu dokonalý průtok. Tato její vlastnost má za výsledek značné úspory ve využití energie oběhového čerpadla. Moderní topné systémy z měděného potrubí pracují velice účinně a využívají méně energie. Ve větších místnostech s podlahovým vytápěním se dá dosáhnout vyhovujícího komfortního pocitu s vodou o 2 stupně nižší, se kterou se dá ušetřit 12% výdajů na topení.

Měď je ideálním materiálem pro podlahové vytápění a jednoduše se dá instalovat z mnoha předem vyrobených prvků. Oproti ostatním, nekovovým materiálům trubek, má velmi dobrou tepelnou vodivost, což znamená, že teplo z ohřívací vody rychle převádí na povrch podlahy. Tak zvyšuje účinnost topení a zateplení místnosti je cítit rychleji. V moderních podlahových soustavách měděné trubky pokládají těsně vedle sebe na vrstvy zvukotěsnění a tepelné izolace. Díky malému průměru měděných trubek je možné docílit nižší tlouštky podlahy, a navíc se v nich nehromadí žádné usazeniny.

nevtelen.jpg

Stěnové vytápění

Pro dosažení příjemné, zdravé domovní teploty se do provozu uvádí čím dál víc stěnové vytápění. To též sálá teplo, takže zajišťuje rovnoměrnou teplotu. Oproti radiátorům, namontovaným pod okno, stěnové vytápění necirkuluje vzduch v pokoji, ale vyzařuje v infračerveném pásmu. Z toho vyplývá i to, že v porovnání s ostatními systémy, zajistí teplo za mnohem kratší dobu. Zde se volba měděných trubek též jeví jako výborné řešení, jelikož přes jejich stěny nemůže nic proniknout, což zabezpečuje, že se kyslík nedostane do systému, který může způsobit korozi v ocelových prvcích topného systému, jako například v součástkách kotle. Další nespornou předností je, že je ve zdi jednoduše prokazatelná detektorem kovů, takže se dá předejít náhodnému převrtání trubek.


 

Share >