Ermitáž v Amsterdamu vystavuje na svém vnitřním nádvoří jedinečný měděný labyrint

Instalace 100% recyklované mědi doplňuje výstavu „Stolování s cary. Křehká krása z Ermitáže“

Evropský institut mědi ve spolupráci s výtvarnými umělci a designéry Bartem van Heeschem a Emilií Krönerovou, navrhl a instaloval na jedné z ploch vnitřního nádvoří amsterodamské Ermitáže měděný labyrint. Tato expozice doplňuje dočasnou výstavu „Stolování s cary. Křehká krása z Ermitáže“, otevřenou až do března 2015. Labyrint má plochu téměř 100 m2. Je proveden z 450 metrů dlouhé trubky ze 100% recyklované mědi, ručně leštěné, opískované a upravené do vlnitého tvaru. Labyrint zůstane ve vnitřním dvoře amsterodamské Ermitáže až do konce roku.

dsc_0035.jpg

Trubku ohnuli v Mannen van Staal Leeuwarden speciální technikou kontinuálního ohýbání. Foto: Janiek Dam pro Ermitáž Amsterdam, 2014

Symbolika labyrintů

V 18. století – v době královny Alžběty I. a Kateřiny Veliké – byl labyrint především dvorní hrou.

V této zahradní architektuře se tehdy nahánělo mnoho párů. Šlo o zábavu, stejně jako přepychové plesy a bankety, pořádané cary ve svých palácích. Labyrint byl také metaforou života: vždy existuje nějaká cesta a člověk se nemůže ztratit. V minulosti – a ještě dnes – slouží labyrinty pro rozjímání a reflexi.

Stolování s cary. Křehká krása z Ermitáže

Osm exponátů stolních servisů, pocházejících z továren, určujících trendy, jako je Míšeň, Wedgwood, Sèvres a Gardner, bylo hvězdnými atrakcemi velkolepé kultury bálů a banketů, jimiž byli ruští carové známí. Neméně než 1 034 části stolních servisů a dekorací, vystavených na autenticky prostřených stolech, ukazují pohádkovou vznešenost večeří a večírků v Zimním paláci v Petrohradě. Na této výroční výstavě amsterodamské Ermitáže mají návštěvníci pocit, jakoby byli hosty s pozvánkou od cara, stoupajícími po schodech Zimního paláce, aby se seznámili s pravidly etikety a oblékání na oficiální návštěvu.

img_labyrinth_01.jpg

Foto: Janiek Dam pro Ermitáž Amsterdam, 2014

Univerzální použití mědi

  • 1500 kg
  • 450 metrů dlouhá trubka
  • 2,15 mm silná
  • 100% recyklovaný materiál
  • 100% recyklovatelný po ukončení životnosti

Share >