Měděné topení zútulní váš domov

Spotřeba energie závisí nejen na čerpadle, ale i na návrhu topných rozvodů.

Kolik se k vytápění budovy vynaloží energie, nezáleží jen na typu topného zdroje, instalovaného ve sklepě. Významným faktorem je také oběhové čerpadlo topení. Pokud funguje bezproblémově, mnozí majitelé domů si prostě ani nevšimnou zařízení, které potrubím přenáší teplo hořáku nebo jiného tepelného zdroje do radiátorů nebo topných panelů. Přesto patří oběhová čerpadla mezi největší spotřebiče elektrické energie v budově.

Oběhové systémy ovlivňují spotřebu energie

Spotřeba energie závisí nejen na čerpadle, ale i na návrhu topných rozvodů. Například řada plastových potrubních systémů je sestavena pomocí nasouvacích spojek. Ty zmenšují vnitřní průřez a mohou tak vytvořit řadu „úzkých hrdel“. Tato zúžení představují vyšší odpor, které musí oběhové čerpadlo topení překonat, aby vytlačilo vodu rovnoměrně do všech místností. To může mít za následek vyšší spotřebu energie. Na druhé straně měděné potrubí představuje pro horkou vodu, která jím proudí, jen velmi nízký odpor.

redukce_prurezu_trubek.jpg

Spoje plastových trubek mohou redukovat příčný průřez až na 64%

spoj_med_vs_plasty.jpg

Z moderního topného systému do napojených místností bez odporu: Měděné trubky nemají ve spojích žádná zúžení, takže topná voda jimi může bez překážek proudit.

Osvědčený instalační materiál

Bez ohledu na to, zda je měděné potrubí klasicky pájené, svařované nebo využívá moderních lisovacích spojek, jeho vnitřní průřez je prakticky uniformní a nemá žádná nežádoucí zúžení. Měď je také materiálem, který se v domovních instalacích dlouhodobě, již po řadu desetiletí osvědčil. Měděné rozvody prokázaly, že materiál nekoroduje a nezkřehne ani na stěně nebo na přímém slunečním světle. Uvnitř potrubí se časem dokonce vytváří i určitý druh ochranného povlaku. Více informací se můžete dozvědět z publikace: Jaká by měla být dobrá instalace?

 

copper press fit installation

Měděné stavební rozvody může nainstalovat každý instalatér a topenář; měděné rozvody jsou prověřeny mnoha desetiletími.

Informační blok:

Všestranný materiál o domovních rozvodech

Pokud jde o vodu a vytápění, každý instalatér asi osobně preferuje systémy určitých výrobců. Ovšem každý instalatér je mistrem práce s mědí. To pro majitele domů znamená mnoho výhod. Pokud váš oblíbený řemeslník není k sehnání, vždy se můžete ohledně modernizace nebo opravy obrátit na jinou firmu, zabývající se rozvody, topením či klimatizací. To proto, že měděné trubky a spojovací systémy jsou standardizovány a nejsou vázány na jednotlivé výrobce.

p1030703.jpg

Měděné topné rozvody mají nízký odpor a zmírňují tak zátěž oběhového čerpadla topení ve sklepě.

Share >