PODLAHOVÉ VYTÁPĚNÍ A CHLAZENÍ VYUŽÍVAJÍCÍ MĚDĚNÉ TRUBKY

Ušetřete na účtu za energii a vychutnejte si vysoký komfort!

Podlahové vytápění je nízkoteplotní vytápěcí systém s teplotou přívodu typicky 45° C nebo nižší, s velkou plochou povrchu, kdy podlaha místnosti prakticky tvoří obří radiátor. Sálavé teplo podlahy způsobuje menší turbulence vzduchu v místnosti a příjemnější vnitřní klima, než vytápění tradičními nástěnnými radiátory. Lepší rovnoměrnost teplot a přímé sálání tepla vyzařováním umožňují bez omezení komfortu snížit teplotu vzduchu v místnosti o několik stupňů. Odhaduje se, že každý 1° C snížení teploty dokáže uspořit přibližně 6% nákladů na vytápění.


Rozložení teploty pro různé typy vytápění 

 

V létě je systém reverzibilní, tj. lze ho použít pro chlazení. Majitelé budov také oceňují „neviditelnost“ řešení, protože poskytuje svobodu při návrhu kreativních a prostorných interiérů.


Instalace podlahového vytápění, využívajícího měděných trubek

 

Měď: klíč k energetické účinnosti a spolehlivosti

Díky vynikající tepelné vodivosti mědi (červený kov je například téměř 1000 krát vodivější než plast) může být teplota přívodu vody o 2 - 3 stupně Celsia nižší než v jiných systémech, za předpokladu stejné tepelné účinnosti. To je navíc výhodné v kombinaci s obnovitelnými zdroji energie (tepelná čerpadla, solární termální kolektory, geotermální energie), významně snižujícími spotřebu energie a emise CO2, protože jsou účinnější při nižších teplotách provozní kapaliny.

Pokud předpokládáme podobnou teplotu přívodu vody, je pro stejnou pokojovou teplotu potřeba ve srovnání s plasty méně trubek a vzdálenost mezi trubkami by mohla být zvětšena - menší délka, méně meandrů, menší hydraulická ztráta, méně energie potřebné pro cirkulaci vody. 

Spolehlivost mědi byla prokázána již po mnoho desetiletí miliony evropských domácností, využívajících měděné trubky v různých aplikacích. Jedna z prvních sálavých podlah s měděnými trubkami byla instalována v katedrále Lodi v Itálii v polovině šedesátých let a systém stále perfektně funguje.

S nízkým koeficientem tepelné roztažnosti, vysokou odolností proti korozi, bez stárnutí nebo degenerace v průběhu času, a zcela nepropustná pro kyslík, zaručuje měď trvanlivost takového systému. Měděný systém podlahového vytápění nevyžaduje žádné pravidelné proplachování, nehrozí neprůchodnost v důsledku chybějící nebo poškozené kyslíkové bariéry. Co víc, tvárnost mědi usnadňuje manipulaci a instalaci celého systému. 

Životnost mědi je nekonečná a nemá žádnou konečnou fázi. Lze ji recyklovat bez ztráty vlastností znovu a znovu. Měď jako taková je udržitelným materiálem, který je klíčový pro budování cirkulární ekonomiky.Variantní systémy pro různé požadavky

Měděné potrubí splňuje všechny požadavky na podlahové vytápění a chlazení - ať už se jedná o novostavbu nebo o energeticky úspornou modernizaci vytápění staré budovy.

Ideálním řešením podlahového vytápění/chlazení pro různé podlahové konstrukce v nově postavených domech je klasický mokrý systém. Měděné trubky pokryté plasty (12 × 0,7 nebo 14 × 0,8 mm) nebo tenkostěnné měděné trubky s integrovaným polyethylenovým potahem o rozměrech 14 x 2 mm (0,3 mm Cu vrstva) se ukládají do cementové nebo anhydritové lité stěrky.


Tenkostěnná měděná trubka pro mokré systémy

 

 

Video: Mokrý systém

 

Video: Suchý systém

 

V projektech renovace lze použít suchý systém bez betonové stěrky. Měděná trubka se položí, upevní a pokryje hotovými podlahovými deskami. Má nízkou hmotnost, montáž je rychlá a snadno se vejde, a může se po ní ihned po instalaci chodit. V závislosti na požadavcích na systém mohou být použity plastem pokryté, tenkostěnné nebo holé měděné trubky.

Pokud je vyžadována rychlá instalace s nízkou výškou, s nízkou tepelnou setrvačností a dobrou ovladatelností, může být holá měděná trubka položena do litého asfaltu.


Vrstvy suchého systému měděného podlahového vytápění

 

Share >