Rekuperace tepla z vody ve sprše pomocí měděných trubek

Ušetřete díky mědi více než 50% částky za ohřev vody!


Výměník tepla s 5 měděnými trubkami © Joulia

Podle Evropské komise jsou budovy odpovědné za přibližně 40% spotřeby energie a 36% emisí CO2 v EU. Renovace a zlepšená energetická efektivita mohou potenciálně vést k významným úsporám energie, což by mohlo snížit celkovou spotřebu energie v EU o 5-6% a snížit emise CO2 o přibližně 5%.

Pokud se podíváme na vývoj energetických nároků na bydlení, vidíme, že energie potřebná pro vytápění dramaticky klesla a v důsledku toho představuje energie potřebná k výrobě horké vody stále větší podíl z celkové spotřeby energie v domácnosti. Vzhledem k tomu, že výrazná většina této energie zbytečně uniká odpadním odtokem, může být získání tepla z našich sprch jednoduchým způsobem, jak šetřit energii a peníze.

Výměník odpadního tepla by mohl tuto energii efektivně opět získat a snížit nákladově efektivním způsobem spotřebu energie. Nové modely výměníků tepla pro zpětné získávání odpadního tepla, určené pro obytné budovy, dokáží využít více než 50% odpadního tepla ze sprchových odtokových žlabů a nabízejí dobrou návratnost investic.

Jak to funguje?


Rekuperace tepla z odtoku sprchy předtím a poté © Joulia

Systém rekuperace tepla ze žlabu nemá žádné pohyblivé části a nevyžaduje pro provoz elektrický proud. Speciálně konstruované měděné potrubí přenáší tepelnou energii z odpadní teplé sprchové vody na přívod čerstvé vody, kterou tak oteplí z přibližně 10 až na 25° C. Když studená voda dorazí na směšovací ventil, je mnohem teplejší, a proto je od ohřívače vody nebo solárního panelu potřeba podstatně méně horké vody.


Provozní schéma rekuperace tepla zesprchové vody © Wagner Solar

V případě zásobníkových systémů lze znovu získanou energii tepla ze sprchy použít k předehřátí vody v zásobníku.


Výměník tepla s 5 měděnými trubkami © Joulia


DSS sprchový žlab / Meander Heat Recovery


DSS sprchová vana/ Wagner Solar

 

Funktionsprinzip der ECOshower Duschrinne

Für schlaue Warmduscher: Durch intelligente Wärmerückgewinnung nutzen Sie mit der neuen Duschrinne ECOshower die Energie, die Sie zum Duschen benötigen, ganz einfach mehrfach und sparen so bis zu 50 % der Wärmeenergie beim Duschen. Erfahren Sie mehr auf: http://www.wagner-solar.com/waerme/produkte/waermerueckgewinnung.html

 

Drain Water Heat Recovery - ZYPHO Shower Heat Recovery

ZYPHO is a patented concept of shower water heat recovery. EFFICIENT: up to 30% of savings on your energy bills and a 2-year payback || SAFE & ROBUST: 10-year warranty || EASY TO INSTALL: 10 minutes || www.zypho.eu

 

Měď je nejlepší vodič tepla

Díky své tepelné vodivosti je měď ideálním materiálem pro výrobu všech typů tepelných výměníků. Měděné výměníky tepla se snadno vyrábí a mají vynikající odolnost proti korozi. Existuje mnoho různých způsobů, jak se měď používá ve vytápěcích a chladicích zařízeních. Měď se používá jako základní materiál, vyzařující teplo, jako potrubí pro přenos chladiva i jako plocha kolektoru sluneční energie. Lze ji použít jako topné trubice nebo část tepelného čerpadla, jako materiál žebroví k přenosu energie do a ze vzduchu, nebo jako přenašeč tepla z jednoho materiálu do druhého. Lze snadno realizovat jednoduché i složité geometrie, maximalizující nákladovou efektivitu přenosu energie.


iZi © Zypho

Topení a chlazení tvoří 48% celkové evropské spotřeby energie. Z toho představuje 70% ohřev na nízkou až střední teplotu do 250 stupňů. Měď se používá pro různé typy čisté energie, jako je solární termální, geotermální a biomasa.

Typické aplikace zahrnují radiátory, vzduchové chladiče, chladiče oleje a klimatizační zařízení v  dopravě, chladiče pro elektrická zařízení, ohřívací výměníky, tepelná čerpadla pro ohřev vody doma i v průmyslu a výměníky klimatizačních a chladicích jednotek. Díky šikovnému designu s využitím mědi lze vyrábět výměníkové jednotky ekologické, ekonomické a perspektivní pro využití přírodních chladiv.


ReQup®-Plus © Gaïa Green

Informace o výrobcích a produktech

Evropská asociace pro využití odpadních vod: European Association for Wastewater Heat Recovery


Zypho


Joulia


DSS


Meander


Gaia Green


Wagner Solar

 

Share >